ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ // ΣΥΣΚΕΨΗ ΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ ΤΗΣ Β.ΕΥΒΟΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 27 ΜΑΡΤΙΟΥ 2023 ΣΤΗΝ Π.Ε. ΕΥΒΟΙΑΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ

Χαλκίδα, 28 -03- 2023

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σύσκεψη με διευρυμένο κυβερνητικό κλιμάκιο πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί Δευτέρα 27 Μαρτίου 2023 στην έδρα της Π.Ε. Εύβοιας στη Χαλκίδα, στο πλαίσιο της επίσκεψης του Πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη στη Λαμία για την παρουσίαση του Αναπτυξιακού Σχεδίου Στερεάς Ελλάδας.

Το κυβερνητικό κλιμάκιο, υποδέχτηκε ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Εύβοιας Γιώργος Κελαϊδίτης, o Αντιπεριφερειάρχης Μεταφορών και Επικοινωνιών Στερεάς Ελλάδας Δημήτρης Βουρδάνος και ο Εντεταλμένος Περιφερειακός Σύμβουλος για θέματα Παιδείας Στερεάς Ελλάδας Κώστας Γαλάνης και αποτελούνταν από: τον Υφυπουργό στον Πρωθυπουργό Αρμόδιο για Θέματα Κρατικής Αρωγής και Αποκατάστασης από Φυσικές Καταστροφές Χρήστο Τριαντόπουλο, τον Υφυπουργό Υποδομών και Μεταφορών Γιώργο Καραγιάννη, τον Υφυπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Σίμο Κεδίκογλου, τον Γενικό Γραμματέα Οικονομικής Πολιτικής Νίκο Κουλοχέρη, τον Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Επενδύσεων και ΕΣΠΑ Δημήτρη Σκάλκο, τον Γενικό Γραμματέα Εσωτερικών και Οργάνωσης Μιχάλη Σταυριανουδάκη, τη Γενική Γραμματέα Υποδομών Μαρία-Έλλη Γεράρδη, τον Γενικό Γραμματέα Λιμένων Λιμενικής Πολιτικής και Ναυτιλιακών Επενδύσεων Ευάγγελο Κυριαζόπουλο, τη Γενική Γραμματέα Τουριστικής Πολιτικής και Ανάπτυξης Ολυμπία Αναστασοπούλου και τον Γενικό Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας Βασίλειο Παπαγεωργίου.

Στη σύσκεψη συμμετείχαν επίσης: ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκίδος κ. Χρυσόστομος, ο Βουλευτής Νομού Εύβοιας Θανάσης Ζεμπίλης, ο Δήμαρχος Ιστιαίας – Αιδηψού Γιάννης Κοντζιάς, ο Δήμαρχος Μαντουδίου-Λίμνης-Αγ.Άννας Γιώργος Τσαπουρνιώτης, ο επικεφαλής της Επιτροπής Ανασυγκρότησης β.Εύβοιας Σταύρος Μπένος, ο Πρόεδρος του Πράσινου Ταμείου Στάθης Σταθόπουλος, ο Υποδιοικητής της ΔΥΠΑ Γιώργος Καραχάλιος, εκπρόσωποι φορέων και υπηρεσιακά στελέχη.

Η σύσκεψη είχε δυο βασικές θεματικές, τον απολογισμό και τα επόμενα βήματα στον κρίσιμο τομέα των υποδομών σε Εύβοια και Στερεά Ελλάδα, όπως επίσης και την εξέλιξη του προγράμματος στήριξης, αποκατάστασης και ανασυγκρότησης της βόρειας Εύβοιας.

Κατά τη διάρκεια της συζήτησης αναδείχθηκαν θέματα όπως:

• η υλοποίηση του στρατηγικού για την Εύβοια έργου της παράκαμψης Χαλκίδας-Νέας Αρτάκης-Ψαχνών, προϋπολογισμού 210 εκ. ευρώ, το οποίο μετά και την υπογραφή της σύμβασης κατασκευής αναμένεται να ξεκινήσει εντός του καλοκαιριού
  • η κομβικής σημασίας επίτευξη λειτουργίας του νέου Νοσοκομείου Χαλκίδας, τον Ιούλιο του 2020, με συνολικό προϋπολογισμό τα 72 εκ. ευρώ
  • το άνευ προηγουμένου σε έκταση και προϋπολογισμό πρόγραμμα αποκατάστασης υποδομών από φυσικές καταστροφές και αντιπλημμυρικών παρεμβάσεων που εκτελείται στην Π.Ε. Εύβοιας από το 2019 μέχρι σήμερα, ύψους 218εκ. ευρώ
  • τα έργα οδικών υποδομών που εκτελούνται από άκρη σε άκρη της Π.Ε. Εύβοιας με προϋπολογισμό τα 117εκ. όπως οι ολοκληρωμένες παρακάμψεις Λουτρών Αιδηψού και Γιάλτρων, αλλά και αυτά που θα ξεκινήσουν εντός του έτους Στύρα-Πόρτο Λάφια, Αντιμετώπιση κατολισθητικών φαινομένων Ηλίων, και προστασία παράκτις ζώνης Πλατάνας
  • τα έργα αναβάθμισης λιμενικών εγκαταστάσεων, προϋπολογισμού 26 εκ. ευρώ με σημαντικότερα την επέκταση του λιμένα Μαντουδίου και των αλιευτικών καταφυγίων Αγίας Άννας και Αγ. Γεωργίου Λιχάδας
  • τα έργα που χρηματοδοτούνται και υλοποιούνται από την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και σε άλλους κρίσιμους τομείς όπως η υγεία, η παιδεία, ο αθλητισμός, ο πολιτισμός, τουρισμός και οι υποδομές αστικού και φυσικού περιβάλλοντος που βρίσκονται σε εξέλιξη με προϋπολογισμό που ξεπερνά τα 50 εκ. ευρώ
  • Η εκπόνηση και εξέλιξη των μελετών που θα επιτρέψουν την ωρίμανση και υλοποίηση έργων πνοής όπως οι παρακάμψεις Βασιλικού και Αμαρύνθου, ο βόρειος οδικός άξονας Ψαχνά-Στροφιλιά, Στροφιλιά-Ιστιαία και τις διακλαδώσεις αυτού στις παράκτιες ζώνες, τα φράγματα Μανικίων και Ψαχνών

Αναφορικά με το σχέδιο στήριξης, αποκατάστασης και ανασυγκρότησης βόρειας Εύβοιας, αποτυπώθηκε η ισχυρή κρατική δέσμευση στήριξης των πληγέντων αλλά και θωράκισης της περιοχής με πιστώσεις που έχουν ήδη ξεπεράσει τα 315εκ. ευρώ.  Εξ’ αυτών τα 156,9 εκ. ευρώ αφορούν έργα αποκατάστασης και αντιπλημμυρικής θωράκισης αρμοδιότητας Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Περιφέρειας και Δήμων, ενώ τα 158 εκ. ευρώ αφορούν δεσμεύσεις πιστώσεων για την στήριξη πληγέντων. Παράλληλα δε, παρουσιάστηκαν οι βασικοί άξονες των έργων που θα πλαισιώσουν το σχέδιο ανασυγκρότησης, με κορυφαίο εκείνο της ωρίμανσης των μελετών του βόρειου οδικού άξονα εντός των επόμενων 18 μηνών και την ένταξη του σε χρηματοδοτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών.

Με το πέρας της σύσκεψης, ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Εύβοιας Γιώργος Κελαϊδίτης δήλωσε:  «Ο σημερινός απολογισμός της συλλογικής δουλειάς Κυβέρνησης και Αυτοδιοίκησης, αποτελεί σκέλος μόνο των πολλών έργων και παρεμβάσεων που σχεδιάζονται μεθοδικά και υλοποιούνται στην Εύβοια, με κοινό στόχο μέσα από αλλεπάλληλα μικρά και μεγάλα βήματα, να επιτρέψουμε στο νησί μας να γίνει ένας τόπος καλύτερος και πιο φιλόξενος για τα παιδιά μας. Το σπουδαίο αυτό χαρτοφυλάκιο έργων, ιδιαίτερα στη δύσκολη συγκυρία που αντιμετώπισε η Χώρα μας και ιδιαίτερα η Εύβοια τα τελευταία χρόνια, δεν θα ήταν εφικτό χωρίς τη αμέριστη στήριξη της Κυβέρνησης. Ευθύνη και βασική προτεραιότητα όλων μας η ομαλή, απρόσκοπτη και ταχεία εκτέλεση τους.  Δεν σταματάμε εδώ…συνεχίζουμε δίπλα στους συμπολίτες μας, με πείσμα, αγάπη και σκληρή δουλειά την προσπάθεια να “αλλάξουμε” τον τόπο μας».