Περίληψη διακήρυξης για την εκμίσθωση Σχολικής καλλιεργήσιμες γης στην Τοπική Κοινότητα Ταξιάρχη

ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ
ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΙΜΗΣ ΓΗΣ

Η ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΙΣΤΙΑΙΑΣ-ΑΙΔΗΨΟΥ
Διακηρύσσει ότι:

Στις 29 Ιανουαρίου 2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:00 π.μ., στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου (Κεντρικό Δημαρχείο – Πλατεία Ιστιαίας) και μπροστά στην αρμόδια Επιτροπή, θα διεξαχθεί φανερή πλειοδοτική δημοπρασία για την εκμίσθωση Σχολικής καλλιεργήσιμης γης και συγκεκριμένα :

Δύο (2) στην Τοπική Κοινότητα Ταξιάρχη {μία (1) οκτώ (8) στρέμματα και μία (1) δέκα πέντε (15) στρέμματα}.
Αν η δημοπρασία δεν φέρει αποτέλεσμα, επαναλαμβάνεται ανάμεσα σε όλους τους δημότες, ανεξάρτητα από την έκταση της καλλιεργήσιμης ιδιοκτησίας τους, την Δευτέρα 5η Φεβρουαρίου 2018, ώρα 10.00 στον ίδιο χώρο.
Αν και στην περίπτωση αυτή, η δημοπρασία δεν φέρει αποτέλεσμα, επαναλαμβάνεται και μπορεί να συμμετάσχει σε αυτήν οποιοσδήποτε την Δευτέρα 12η Φεβρουαρίου 2018, ώρα 10.00 στον ίδιο χώρο.

Όριο πρώτης ετήσιας προσφοράς, μη συμπεριλαμβανομένου του νομίμου τέλους χαρτοσήμου, ορίζεται το ποσό των:
1) Διακοσίων (200,00) ευρώ ανά έτος, για την σχολική καλλιεργήσιμη γη των οκτώ (8) στρεμμάτων στην Τοπική Κοινότητα Ταξιάρχη,
2) Τριακοσίων πενήντα (350,00) ευρώ ανά έτος, για την σχολική καλλιεργήσιμη γη των δέκα πέντε (15) στρεμμάτων στην Τοπική Κοινότητα Ταξιάρχη και
και για το χρονικό διάστημα πέντε (5) καλλιεργητικών ετών, δηλαδή από 1/2/2018 μέχρι 31/1/2023.
Ιδιοκτήτες καλλιεργήσιμων εκτάσεων άνω των 100 στρεμμάτων δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής.

Πληροφορίες για τη δημοπρασία παρέχονται από το Γραφείο Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, που βρίσκεται στο Δημαρχείο Ιστιαίας, Πλατεία Ιστιαίας, τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, τηλέφωνο 22263-50014, Αρμόδια κ. Αθηνά Μαρκαντώνη.

Ιστιαία 16 – 1 – 2018
Η Δήμαρχος Ιστιαίας-Αιδηψού