Δήμος Ιστιαίας-Αιδηψού

Ο Δήμος Ιστιαίας-Αιδηψού είναι Δήμος της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας που συστάθηκε με το Πρόγραμμα Καλλικράτης από την συνένωση των προϋπαρχόντων Δήμων Αιδηψού, Αρτεμισίου, Ιστιαίας και Ωρεών και της Κοινότητας Λιχάδος.

Η έκταση του νέου Δήμου είναι 499,3 km2 και ο πληθυσμός του 19.396 κάτοικοι σύμφωνα με την απογραφή του 2021. Έδρα του Δήμου είναι η Ιστιαία. Τα όρια του Δήμου αντιστοιχούν στα όρια της παλαιότερης Επαρχίας Ιστιαίας η οποία είχε καταργηθεί το 1999 με την εφαρμογή του Σχεδίου Καποδίστριας. Στα νότια, ο Δήμος Ιστιαίας-Αιδηψού συνορεύει με τον Δήμο Μαντουδίου – Λίμνης – Αγίας Άννας.

Ακολουθούν πίνακες με όλες τις Δημοτικές Κοινότητες ανά Δημοτική Ενότητα. Στους πίνακες φαίνεται και ο μόνιμος πληθυσμός σύμφωνα με τη απογραφή του 2021.

ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ 2021_page-0001