Δήμος Ιστιαίας-Αιδηψού: Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Ο Δήμος Ιστιαίας-Αιδηψού δέχθηκε φέτος την πρόσκληση συμμετοχής στις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2023, με θέμα «Πολιτιστική Κληρονομιά και Παράδοση: Μαρτυρίες του χθες στο σήμερα», οργανώνοντας μια σειρά από εκδηλώσεις που απευθύνονται τόσο στους δημότες, όσο και στους επισκέπτες του Δήμου μας. Πρόκειται για κοινή δράση του Συμβουλίου της Ευρώπης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στην οποία η Ελλάδα συμμετέχει από το 1996 με εθνικό συντονιστή τη Διεύθυνση Αρχαιολογικών Μουσείων, Εκθέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Υπουργείο Πολιτισμού.

Στόχος των εκδηλώσεων είναι η προβολή και η προστασία της πλούσιας πολιτιστικής κληρονομιάς του Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού, αλλά και η αναγνώριση των κοινοτήτων της ως φορέων της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς.

Τις εκδηλώσεις θα πλαισιώσει και η ψηφιακή έκθεση με τίτλο «Παραδοσιακές φορεσιές της Βόρειας Εύβοιας», η οποία θα αναρτηθεί σύντομα.
Οι εκδηλώσεις περιλαμβάνουν δράσεις για μικρούς και μεγάλους και είναι μιας πρώτης τάξης ευκαιρία να διασκεδάσουμε και να ψυχαγωγηθούμε γνωρίζοντας τα σπουδαία στοιχεία της παράδοσής μας.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 21/09/2023

-Η εκδήλωση της Παρασκευής, 22/09, με τίτλο “Μαθαίνοντας τον τόπο μου” θα λάβει χώρα ενδοσχολικά, την προσεχή βδομάδα, συνεπώς δε θα είναι ανοιχτή για το κοινό

-Η εκδήλωση της Κυριακής, 23/09, με τίτλο «Το ψαροχώρι Πευκί» αναβάλλεται λόγω τεχνικών προβλημάτων