ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΛΕΣΜΑ σε συλλόγους, φορείς και ιδιώτες που έχουν στην κατοχή τους παραδοσιακές φορεσιές του τόπου

ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΛΕΣΜΑ

Φέτος, ο Δήμος Ιστιαίας-Αιδηψού αποδέχθηκε την πρόσκληση από τη Διεύθυνση Αρχαιολογικών Μουσείων, Εκθέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού για τον εορτασμό των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς (ΕΗΠΚ) 2023, με θέμα «Πολιτιστική Κληρονομιά και Παράδοση: Μαρτυρίες του χθες στο σήμερα».
Στοχεύοντας στην ανάδειξη της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς του Δήμου, καλούμε να επικοινωνήσουν μαζί μας όσοι σύλλογοι, φορείς και ιδιώτες έχουν στην κατοχή τους παραδοσιακές φορεσιές του τόπου και επιθυμούν να τις συμπεριλάβουμε στην ψηφιοποίηση του αντίστοιχου υλικού.
Για περισσότερες πληροφορίες, καλέστε στο 22260 350010 ή στείλτε ηλεκτρονικό μήνυμα στο culture.istaid@gmail.com.

φωτό: Ασημίνα Ντέλιου