Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου 25.09.2015

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιστιαίας – Αιδηψού, η οποία θα γίνει στο Δημαρχείο Ιστιαίας – Αιδηψού, στην Ιστιαία, στις 25 του μηνός Σεπτεμβρίου 2015 ημέρα Παρασκευή και ώρα 18.00, με θέματα ημερήσιας διάταξης :
1)Επί αιτήσεων πολιτών, σχετικά με μείωση Δημοτικών τελών.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Παπαδόπουλος).
2)Επί εγγράφου της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Χαλκιδέων, με αρ.πρωτ.24733/7-7-2015, με θέμα:΄΄Αποστολή τακτοποιητικού 4ου ΑΠΕ του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΑΔΑ Δ.Δ.ΓΙΑΛΤΡΩΝ Δήμου ΑΙΔΗΨΟΥ» του Δήμου ΙΣΤΙΑΙΑΣ-ΑΙΔΗΨΟΥ΄΄.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Δημήτριος Ζουπανιώτης).
3)Επί της υπ’ αριθμ.165/2015 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, περί αποδοχής της από 30-7-2015 γνωμοδότησης της πληρεξούσιας Δικηγόρου Κας Φωτεινής Λαμπρινίδη, σχετικά με το Κληροδότημα Παναγιώτη Σφακιανού.(εισηγήτρια η Κα Αναστασία Σίδερη-Μέλος της Διαχειριστικής Επιτροπής του Κληρ/τος).
4)Απολογισμός οικονομικού έτους 2014, Κληροδοτήματος Παναγιώτη Σφακιανού.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Παπαδόπουλος).
5)Επί της υπ’ αριθμ.166/2015 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, με θέμα:΄΄Γνωμοδότηση πληρεξούσιου Δικηγόρου κ.Αναστασίου Κοντοκώστα, σχετικά με Δημοτική Ιχθυοτροφική Επιχείρηση΄΄.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Παπαδόπουλος).
6)Επί του με αρ.πρωτ.12274/13-8-2015 Πρακτικού Γνωμοδότησης της Επιτροπής Διαγωνισμού, Ολοκλήρωσης Διαδικασίας διαπραγμάτευσης και την απευθείας ανάθεση της Προμήθειας Ανταλλακτικών, Ελαστικών, Συντήρηση – Επισκευή Οχημάτων & Μηχανημάτων έργου του Δήμου για το έτος 2015.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Ιωάννης Κατούνης).
7)«Σύνταξη σχεδίου τροπ/σης πρ/σμού έτους 2015»(εισηγήτρια η Αντιπρόεδρος της Ο.Ε. Κα Μαρία-Μυρτώ Παπαϊωάννου).
8)Επί του από 7-9-2015 Πρακτικού Κλήρωσης Μελών Επιτροπής Παραλαβής ΄΄ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΚΑΙ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2015΄΄ βάσει της 15/2014 μελέτης της Δ.Τ.Υ.Π.Π.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Ιωάννης Κατούνης).
9)Επί αιτήσεων των κ.κ.Ιωάννη Αναγνώστου και Αθηνάς Αναγνώστου, με θέμα:΄΄Αναγκαστική προσκύρωση τμήματος΄΄(σχετ.η 200/2015 Α.Δ.Σ.).(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Δημήτριος Ζουπανιώτης).
10)΄Εγκριση κοπής δένδρων. (εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Δημήτριος Ζουπανιώτης).
11)΄Εγκριση μετάβασης εκπροσώπου του Δήμου, για συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Περιφερειών και Πόλεων (OPEN DAYS-European Week of Regions and Cities) και διάθεση πίστωσης για την μετάβαση του αιρετού.(εισηγήτρια η Κα Δήμαρχος).
12)΄Ανοιγμα λογαριασμού σε Τραπεζικό ΄Ιδρυμα για την κατάθεση χρημάτων Κληροδοτήματος Σπυρίδωνα Πανταζή του Κωνσταντίνου.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Παπαδόπουλος).
13)Κατάργηση της Υπηρεσίας της Δημοτικής Αστυνομίας και τοποθέτηση του υπαλλήλου σε Διοικητική θέση.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Σελίμης).

Η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου
Αγγελική Κούκουζα