Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου 7/5/18

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιστιαίας – Αιδηψού, η οποία θα γίνει στο Δημαρχείο Ιστιαίας – Αιδηψού, στην Ιστιαία, στις 7 του μηνός Μαΐου 2018 ημέρα Δευτέρα και ώρα 16.00, με θέματα ημερήσιας διάταξης :

1.-Επί του με αρ.πρωτ.1537/27-4-2018 εγγράφου της Κ.Ε.Δ.Ε., με θέμα:΄΄Αλλαγή οδικού χάρτη για το σχέδιο Νόμου του ΥΠ.ΕΣ.΄΄.
2.-Επί της υπ’ αριθμ.19/2018 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου του Ν.Π.Δ.Δ. , Κοινωνική Μέριμνα και Αλληλεγγύη, Παιδεία – Αθλητισμός, με θέμα «1η Αναμόρφωση Προϋπολογισμού Οικονομικού Έτους 2018».
3.-Επί του με αρ.πρωτ.65092/24-4-2018 εγγράφου του Υπουργείου Παιδείας, ΄Ερευνας & Θρησκευμάτων, με θέμα:΄΄Πρόσκληση για διάθεση θέσεων Μαθητείας στα ΕΠΑΛ και ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας, ΄Ερευνας & Θρησκευμάτων και στις ΕΠΑΣ Ο.Α.Ε.Δ.΄΄».
4.-Επί της υπ’ αριθμ.76/2018 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, με θέμα:΄΄Επί γνωμοδοτήσεως πληρεξούσιας δικηγόρου Κας Αντωνίας Κουκούλη-Μπεκιάρη(σχετ.111/2017 Α.Ο.Ε.΄΄.
5.-Επί της υπ’ αριθμ.58/2018 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, με θέμα:΄΄Καθορισμός τελών σύνδεσης & επανασύνδεσης με το Δημοτικό δίκτυο ύδρευσης, καθορισμός δαπανών για λογαριασμό υδροληπτών και καθορισμός τελών Νεκροταφείου΄΄.
6.-Επί αίτησης της Κας Σοφίας Διοματάρη του Μιχαήλ, σχετικά με μετατροπή της σύμβασής της αορίστου χρόνου μερικής απασχόλησης, σε ολικής.
7.-Επί αίτησης της Ι & Δ.ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Ο.Ε., για παράταση ωραρίου μουσικής στο κατάστημά της Υγειονομικού Ενδιαφέροντος.
8.-Έγκριση αίτησης «Ένωσης Συντακτών Επαρχιακού Τύπου» για τη συνδιοργάνωση με το Δήμο Ιστιαίας Αιδηψού Πανελληνίου Δημοσιογραφικού Συνεδρίου.
9.-Επεκτάσεις Δημοτικού Φωτισμού.
10.-Επί της υπ’ αριθμ.317/2013 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου, σχετικά με την τοποθέτηση περιπτέρου της Κας Καραμουζά Τριανταφυλλιάς στην πλατεία Ιστιαίας.
11.-Επί του με αρ.πρωτ.15913/2-5-2018 εγγράφου του Υπουργείου Εσωτερικών, με θέμα:΄΄Β΄Κατανομή από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2018, σε όλους τους Δήμους της Χώρας, για την κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολείων τους΄΄.

Ο
Πρόεδρος του Δημοτικού